Wiza
Nic prostszego! Wystarczy wejść na tą stronę, wypełnić formularz, dokonać płatności i wydrukować otrzymaną wizę. Całość zajmie Wam jakieś 10 minut. Ja wyrobiłam moją siedząc w namiocie 🙂
Przejścia graniczne
Grecja -Turcja: przejście między miejscowościami Kipi – Ipsala. Bezproblemowe, choć po stronie tureckiej trzeba podejść do kilku stanowisk po kolei i pokazać dokumenty.
Turcja – Iran: przejście między miejscowościami Gurbulak – Bazargan. Wszystko odbywa się bardzo sprawnie i bez problemów. Poszło szybciej niż przy wjeździe do Turcji.
Drogi
Droga E84 z Grecji ma szerokie pobocze i do Tekirdagu jest dość pusta. Za Tekirdagiem ruch staje się bardziej natężony, ale ciągle jest bezpiecznie. Gdzieś w połowie drogi między Marmaraereglisi a Silivri, droga E84 odbija na północ, a to co pozostaje nazywa się D100 i jest koszmarnie zatłoczoną, wąską drogą bez pobocza.
Wjazd do Stambułu: jest dość okropny. Potwierdzam informacje innych rowerzystów, że najlepiej trzymać się wybrzeża. Zjechanie z głównej drogi zapewni Wam przejazd przez kilka parków i przez nadmorskie promenady, ale poprzetykany będzie błądzeniem wśród osiedlowych uliczek i jazdą zatłoczonymi drogami pomiędzy. Jak dotrzecie do ulicy Kennedy, możecie się uważać za szczęśliwców, bo reszta pójdzie już z górki.
Wyjazd ze Stambułu: prom do Bursy (a konkretnie do miejscowości Mudanya). Łatwo i przyjemnie. Nie ma dodatkowych opłat za rower.
Generalnie drogi w Turcji są dobrej jakości i posiadają najczęściej szerokie pobocze. Niemniej Turcja to duży kraj, jest tu wielu mieszkańców, wiele aut i wiele tirów. Nie jest łatwo o znalezienie mniej uczęszczanych dróg przelotowych. Jeśli już to się uda, drogi te są wąskie, gorszej jakości, z bardzo niewielkim ruchem i dużo lepszymi widokami.
Transport
Korzystałam z trzech autobusów od Pamukkale do granicy z Iranem. Wszystkie przyjechały spóźnione, ale z usprawiedliwieniem, bo warunki na drogach były trudne z powodu dużych opadów śniegu. Autobusy są nowoczesne i wygodne. Rower ładują do luków bagażowych bez dodatkowych opłat, choć zdarza się, że ze skrzywioną miną. Raz musiałam odkręcić przednie koło. Dworce autobusowe często leżą na obrzeżach miast, a do centrum kursują busiki.
Inne
-
Herbatę można dostać absolutnie wszędzie.
-
W Turcji wszyscy chcą wiedzieć, skąd jesteście. Dlatego rozmowy często wyglądają tak: „Którędy do centrum?”, „Skąd jesteś?” Albo: „Czy jest zupa?”, „Skąd jesteś?”
-
Jest tu dużo psów różnorakich, wszystkie w rozmiarze XL. Świetnie jednak rozumieją okrzyk „Do domu!” i żaden mnie nie zjadł.
-
Tureckie słodycze! Pistacjowe niebo w gębie!
-
Bankomaty są powszechnie obecne w miastach. Często są to osobne budki, a nie okienka w ścianie. Prawie wszędzie można płacić kartą.
-
Istnieje coś takiego jak karta muzealna ważna w całym kraju lub różne jej odmiany ważne na określonych obszarach. Jeśli planujecie zwiedzanie wielu zabytków, z pewnością warto rozważyć jej zakup.
-
W hotelach nie tylko można, ale należy się targować. Jeśli chcecie się tanio przespać i nie jesteście bardzo wybredni, w każdym mieście istnieją hotele o bardzo przeciętnym standardzie, ale też o niewygórowanej cenie (ok.30 lirów). Stoją zwykle wokół głównego placu/ulicy w mieście. Pytajcie o tani hotel, a miejscowi wskażą Wam drogę. Nie, na pewno nie znajdziecie ich na booking.com
-
W Stambule, oprócz znanego rowerzystom Bisiklet Gezgini, jest w dzielnicy Eminonu (boczna od Ankara Cd.) cała uliczka ze sklepikami rowerowymi. Istnieją też dobrze zaopatrzone internetowe sklepy, ale trzeba znać turecki (lub prosić o pomoc zaprzyjaźnionych miejscowych).
-
Ludzie są tu bardzo gościnni i pomocni. Wiele razy, w sposób zupełnie naturalny byłam zapraszana na noc do domów i częstowana domowymi smakołykami. Będąc w trasie rzadko zdarzało się, żebym płaciła za herbatę. Gościnność to brany bardzo do serca obowiązek porządnego człowieka.
Słowniczek
W związku z nieoczywistą wymową kilku samogłosek i żeby nie było, że wprowadzam w błąd, po słowniczek sięgnijcie tu. Od siebie dorzucam słówka dla rowerzystów (pisownia fonetyczna).
bisiklet – rower
lastik – dętka
szehir merkezi – centrum
czadyr – namiot
bahcze – ogród
souk – zimno
siczak – gorąco/ciepło
Notka podróżna:
Merhaba,
Polonyaliyim. Turkiye icinde bisiklet turu yapiyorum. Burada bir geceligine cadir kurabilir miyim?
Tesekkur Ederim
Dzień dobry,
Jestem z Polski. Jadę rowerem przez Turcję. Czy mogę rozbić tu namiot na jedną noc?
Dziękuję